Power Plate Suadiye

Bahanem.net

Menu

2015’de Seyehat Edilebilcek Yerler

2015’de Seyehat Edilebilcek Yerler

Ocak – Phnom Penh, Kamboçya

the-best-budget-holiday-destinations-of-2015-08

Çoğu Güneydoğu Asya başkentinin aksine, Phnom Penh’te hala çok az gökdelen bulunur. Bunun anlamı, scooter’larıyla hareketli sokak pazarlarında vızır vızır dolaşan gençlerden, Tonlé Sap gezinti yeri üzerindeki hesaplı yemek deneyimleri ve Fransız Kolonisi dönemlerinden kalma göz kamaştırıcı villalara kadar bu yaşam dolu şehrin sunduğu tüm heyecan sokak seviyesinde gerçekleşiyor.

Bu aynı zamanda geçiş dönemi yaşayan bir şehir. 1970’lerdeki Kızıl Kmerler iktidarındaki vahşetten uzaklaşarak, Daun Penh bölgesindeki Ulusal Müze ve göz alıcı altın Kraliyet Sarayı’nın yanıbaşında birbiri ardına açılan sanat galerileri ve butik kafeler ile “Doğunun Parisi” olduğu eski görkemli günlere dönüş yapan bir şehir.

Şubat – Lima, Peru

the-best-budget-holiday-destinations-of-2015-13

Lima zıtlıklarla dolu, çok değişken bir metropol. Tarihi doku, modern bir dokunuş, İspanyol kültürünün etkisi ve tabii ki masmavi Pasifik Okyanusu’nun serin esintisi Latin Amerika’nın en moda şehirlerinden biri olan bu yerde toplanıyor!

Buranın kalbinde, her sokak köşesinde koloni döneminden baş döndürücü eserler barındıran ve UNESCO Dünya Mirası Alanı olan ‘Kralların Şehri’ ile bölgenin gözbebeği olan 1600’lerin sonundan kalma Barok San Francisco manastırını bulacaksın.

Eğer biraz daha modern şeyler arıyorsan, gideceğin yer deniz kıyısındaki Barranco. Dolambaçlı Arnavut kaldırımı sokaklara dalarak büyüleyici graffitileri gör, ucuz Peru yemeklerinden tat ve yarı fiyatına hoş kokteyller bulabileceğin salaş yerel barlara gir. Dilersen harika bir gariplikteki Elektrik Müzesi’nde pillerini şarj bile edebilirsin.

Ah, hava durumunu unutmayalım! Peru’ya şubat ayında gidersen, en iyi gün ışığını yakalamış olursun ve yerel halk tarafından ‘La Garua’ olarak bilinen yoğun nemli sis olmadığından, keyif verici panoramik Pasifik manzaralarına şahit olabilirsin.

Mart – New Orleans, ABD

the-best-budget-holiday-destinations-of-2015-07

Sloganı ‘Laissez les bon temps rouler’ (‘eğlenceye doyalım’) olan New Orleans’ın harika bir parti şehri olmasına şaşmamak lazım. Şubat ayında milyonlarca kişi Mardi Gras için buraya akın eder, ancak buraya bir sonraki ay gelirsen, o coşkulu eğlenceyi daha ılıman bir iklim ile ve kalabalıktan daha az etkilenerek yaşayabilir ve o çekici Kreole mimarisini aceleye getirmeden görebilirsin.

Doyurucu bamya ve jambalaya yemekleri ile karnını doyurduktan sonra, tramvaya atlayarak birinci sınıf jazz müzisyenlerini Fransız Mahallesi’nin sokak köşelerinde konser verirken görebileceğin ve uygun fiyatlı, kendine hayran bıraktıran canlı müzik barlarına sahip o gürültülü gece hayatına atılmaya hazırsın demektir!

Nisan – Busan, Güney Kore

the-best-budget-holiday-destinations-of-2015-14

Güney Kore’nin en büyük ticaret limanına ve Asya’nın en büyük film festivaline ev sahipliği yapan Busan’ın büyük kardeşi Seul’e göre daha sıcak bir uluslararası cazibesi vardır ve bütün bunlara ek olarak, düşük fiyatlara gezilebilecek tüm o dağlar, plajlar ve Budist tapınaklarına sahiptir.

Deneyimli restorancılar ve ucuza yiyecek bir şeyler arayan turistler için her gün şehrin Jagalchi Balık Pazarı’na getirilen milyonlarca deniz canlısı sayesinde, Busan’da menülerin en tepesinde balık bulunur. Güney Kore’yi en büyüleyici, saf ve baş döndürücü haliyle görmek için bu balıklardan payına düşeni Dongbaek Island Park’ta piknik yaparak yiyebilirsin.

Eğer tatil yapacağın yerleri seçerken damak tadını dikkate alıyorsan renkli Gürcü başkenti tam sana göre bir yer.

Şehirdeki her yemek noktasında sunulan doyurucu ‘hıngel’ (etli mantı) porsiyonları ve pizzanın Gürcü karşılığı olan ‘haçapuri’ ile Tiflis tam bir gurme cennetidir. Tüm bunları Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra ortaya çıkan devletlerden herhangi birine ait kaliteli kırmızı şaraplarla mideye indir ve ardından şehrin tarihi mahallelerindeki ünlü termal kaplıcaların buharında rahatla.

5. yüzyılda kurulan bu tarihi şehir, yıllar içerisinde 29 kez yeniden inşa edilmiştir, yani her köşe başında Orta Çağ, Klasik, Art Deco ve Sovyet yapılarının egzotik karmaşası ile karşılaşmaya kendini hazırla. Tüm bunlara ek olarak harika bir erken yaz havası, Tiflis’i metropol tatil yerleri arasında popüler bir yer haline getirmeye yetiyor, bu nedenle bu inanılmaz ucuz tatil fiyatları yükselmeden burayı hemen ziyaret et!

Haziran – İzmir, Türkiye

the-best-budget-holiday-destinations-of-2015-11

Orta Ege kıyılarında yer alan bu popüler liman şehri, burayı evi olarak gören Yunan, Yahudi, Ermeni, Fransız ve İtalyan halkların yaşamış olduğu liberal bir merkez olarak 5.000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Günümüzde İzmir‘in rahat sakinlerini Alsancak’taki pek çok popüler bardan birine uğrarken veya terkedilmiş endüstriyel binalardan dönüştürülen sanat galerilerinde yaratıcılıklarını dışavururken görebilirsin.

Şehri haziran ayında ziyaret edersen, Türkiye’nin en büyük kültürel olaylarından biri olan ve büyük bir klasik ve modern bale, tiyatro ve müzik performansı potpurisi sunan Uluslararası İzmir Festivali sayesinde şehri tüm canlılığıyla, hem de dayanılmaz yaz sıcaklarına kalmadan keşfedebilirsin.

Burası sıkça ziyaret edilen diğer Türk şehirlerine hesaplı ve şık bir alternatiftir ve Çeşme’den sadece bir saat uzaktaki sessiz ve otel bulunmayan Ramo Plajı (Altınkum Plajı) sayesinde şehrin betonlarını geride bırakarak, kumla dolu bir vahaya kavuşma şansına sahip olacaksın.

Temmuz – Budapeşte, Macaristan

the-best-budget-holiday-destinations-of-2015-12

Her geçen yılda artan popülerliğine rağmen, hayat dolu Budapeşte’nin hesaplı bir tatilde sunabildiği eğlence miktarı gerçekten hayret verici.

Şehir en güzel haline temmuzda kavuşur ve sıcak dayanılmaz hale geldiğinde de yapılabilecek en iyi şey, kendini Şehir Parkındaki, yüzer satranç tahtalarında oyun oynayan yaşlılarla dolu Széchenyi havuzlarına atmak. Gece çöktüğünde ise, yerel halk gibi genellikle lunapark eğlenceleri ve yaz neşesi ile dolu olan parklarda takılabilirsin.

Macar başkentine yapılmış hiçbir seyahat, pek çok müzeye ve alt üst edebileceğin unutulmuş Komünist yadigarlarıyla dolu antika dükkanlarına sahip dünyaca ünlü Falk Miksa caddesini dolaşmadan tamamlanmış sayılmaz.

Klasik tavsiyelerden uzaklaşırsak, ‘Bölge VIII’ (Józsefváros) gibi uğursuz bir isim verilmiş ve bir zamanlar suçla dolu olan bu mahalle, geleneksel Macar mutfağından uzaklaşmaya cesaret eden kafeleri ve Lumen fotoğraf müzesi gibi deneysel sanat mekanlarıyla Budapeşte’nin en heyecan verici yerlerinden birine dönüşmüştür.

 

Kategoriler:   Eğlence, Gündem, İlginç, Seyahat, Yaşam

Yorumlar