Power Plate Suadiye

Bahanem.net

Menu

 

Diyetisyenler

Diyetisyenler

       Öncelikle diyetisyenliğin ne olduğu ile başlıyalım. Diyetisyen gerek hastalıklardan kurtulmak için gerek sağlık standartlarını yükseltmek için kişinin psikolojik, sosyal durumunu ve sağlık durumunu göze alarak özel diyet programları hazırlayan ve sunan kişidir. İşinin ehli diyetisyenler genelde bir yüksek-öğretim kurumunun beslenme ve diyetetik bölümünden 4 yıl eğitim aldıktan sonra mezun olup Diyetisyen ünvanını alır. Eğer yüksek lisans programını bitirirse Beslenme ve Diyet Uzmanı, doktora yaparsa Doktor Diyetisyen olarak anılır. Genelde diyetisyenlere başvuran insanlar ya kilolarından rahatsız olup doğal yöntemlerle kilo vermek isteyen ya da fiziksel bir rahatsızlığı olup tedavi görmeyi amaçlayan insanlardan oluşur.

       Genel olarak tedavi yöntemi ise bilinen en eski yöntem olan dengeli beslenmeyi kullanırlar.Bazı diyetisyenler yanlış kaynaklardan edindikleri kısıtlı bilgilerle hatalı bilgiler içeren öneriler veriyor, kitaplar yayınlıyor. Hatta bazıları kendini profesyonel diyetisyen olarak tanıtabiliyor ve başarısız beslenme programları ile insanların paralarını ”hiç” edebiliyor.
Türkiye’de önde gelen diyetisyenlerden Önder Saraç’ı örnek gösterebiliriz. Kendisi Türkiye’nin ilk doğal tıp ve estetik merkezi olan HAY’ın kurucusudur. Onun dışında Fatma Yiğitoğlu’nu örnek gösterebiliriz. Üniversite’den Fiziksel Aktivite, Yeme Sıklığı ve Vücut Kompozisyonları arasındaki İlişki teziyle mezun olmuş ve İstanbul Bilim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun olmuştur.

Kategoriler:   Diyet

Yorumlar