Power Plate Suadiye

Bahanem.net

Menu

En iyi 10 vampir filmi

1. Günbatımından Şafağa

Quentin Tarantino’nun izinden giden Robert Rodriguez’in bu filminde “kanlı” tarzını sürdürmesi kolay olmuş çünkü filmde vampirler başrolde!

Filmin konusu
Gecko biraderler, rüzgarı arkalarına alıp Meksika’nın özgür ortamına doğru bir yolculuğa çıkarlar. Texas’ta sıkı bir soygun yaptıklarından dolayı, ne olur ne olmaz diye bir rahip ve ailesini de yanlarında rehin olarak bulundururlar.
Buluşma için bir Meksika barının kapısını aşındırdıklarında başlarına geleceklerden habersizdirler. Mekan kesinlikle vampirlerin içeri alınmadığı barlardan değildir!

Günbatımından Şafağa

2. Vampirler

Korku filmlerinin üstadı olarak bilinen John Carpenter’ın bu çok ünlü olmayan vampir filmi, sadece atmosferi için bile izlenmeye değer.

Filmin konusu
Jake Crow bir vampir avcısıdır. Kilise tarafından yetiştirilen Crow yine kilise için çalışmaktadır. Verilen görev üzerine bir çiftlik evindeki vampirleri öldüren Crow ve ortağı Montana, kısa bir süre sonra öldürülen Vampirlerinlideri olan Valek ile büyük bir ölüm kalım mücadelesine girişirler.

Vampirler

3. Kiss of the Damned

Vampir filmlerinde madalyonun öteki yüzü gibi duran bu filmde aksiyon sahnelerinin azlığı ve insana daha yakın duran vampir ırkı dikkat çekiyor. Yer yer erotik sahnelere sahip olan film, vampirleri normal insanlar gibi gündelik problemlerle baş etmeye çalışan bir profilde çizerek diğer vampir filmlerden kendini ayırıyor.

Filmin konusu
 Güzel vampir Djuna yakışıklı bir senarist olan Paolo’nun davranışlarına direnmeye çalışır ama sonunda tutkusunu engelleyemez. Djuna’nın baş belası kız kardeşi Mimi beklenmedik bir şekilde ziyarete gelince, Djuna’nın aşk hikayesi ve tüm vampir topluluğu tehlikeye düşer.
Kiss of the Damned

 4. Kayıp Çocuklar

80’lerin ruhuna sahip olan bu film aşk, arkadaşlık ve karanlığa karşı mücadele etmek hakkında. Filmde yozlaşmış olduğu düşünülen gençler topluma karşı kendi yöntemleriyle isyan ediyorlar.
Vampir hayranlarının kesinlikle seyretmesi gereken bir film!
Filmin konusu
Dul bir anne, iki oğluyla birlikte California’daki küçük bir sahil kasabasına taşınır. Kasaba motorlu serserilerin yarattığı düzensizlik ve şüpheli ölümler yüzünden korku içindedir.
Ailenin küçük çocuğu, vampir avcısı olduklarını iddia eden iki arkadaş edinir. Ağabeyi ise motorlu çeteyle gördüğü güzel bir kızın büyüsüne kapılır. Uyku düzeni değişmiş, gündüzleri uyuyup gecelerini dışarda geçirmektedir.
Kayıp Çocuklar

5. 30 Gün Gece

Steve Niles ve Ben Templesmith’in çizgi romanından başarılı bir şekilde uyarlanmış olan 30 Days of Night, yönetmeni David Slade’in “bu proje için parmağımı bile keserim” diyecek kadar iddialı olduğu bir film.
Vampirli korku filmi sevenler içinse tatmin edici derecede korkunç olduğu söyleniyor.
Filmin konusu
 Amerika’nın kuzeyindeki Alaska Barrow kasabası, her kış, bir ay boyunca sadece geceyi yaşar. Birdenbire gizemli bir grup insanın ortaya çıkmasıyla kasabada yüzbin kişi esrarengiz bir şekilde zarar görürler, hayatlarını yitirirler.
Sayısı gittikçe azalan kasaba halkı ve aslında vampir olan bu gizemli grubun kalan insanlarla beslenme mücadeleleri yeniden günışığını görünceye kadar devam edecektir.

30 Gün Gece

6. Abraham Lincoln:Vampir Avcısı

Karanlık atmosfere sahip olan filmde, elinde baltasıyla umutsuzluğun kol gezdiği bir ülkede hayatta kalmaya çalışan bir vampir avcısını takip etmekteyiz.

Özelikle final sahnesiyle akıllara kazınan film izlenmeye değer.

Filmin konusu
19yy.’da Avrupa’yı neredeyse vampirlerin işgali altındadır. Abraham’ın ailesi vatanlarından yeni dünya topraklarına vampirin zulmünden kaçarak gelmiştir. Fakat kısa sürede Abraham buradada ailesini vampirler yüzünden kaybedecektir. İntikam yemini eden Abraham büyük oynar ve Amerika topraklarına başkan seçilir. 11 Güney Eyaleti ile Washington yönetimi arasında çıkan İç Savaş, vampirler ve insanlar arasındaki geçen iktidar mücadelesine dönüşecektir. Lincoln, vampirlerin kökünü kurutmaya kararlıdır.

Vampir Avcısı

7. Korku Gecesi

Colin Farrell’ın kontrollü ve bir o kadar da kana susamış vampir rolünün hakkını ne kadar iyi verdiğini görmek için bile izlenebilir.

Filmin konusu
Son sınıf öğrencisi Charlie Brewster (Anton Yelchin) her şeye sahiptir. Popüler bir arkadaş kitlesi vardır ve lisenin en seksi kızıyla birliktedir. Hatta o kadar havalıdır ki en yakın arkadaşı Ed’i bile (Christopher Mintz-Plasse) küçük görmektedir. Charlie’nin esrarengiz yabancı Jerry ile (Colin Farrell) komşu olmasıyla birlikte bela kapasını çalar. Jerry, ilk etapta harika biri gibidir ama onda bir tuhaflık vardır ve Charlie’nin annesi (Toni Collette) dâhil kimse bu tuhaflığı fark etmez. Oldukça alışılmadık şeylere şahit olan Charlie çok doğru bir sonuca varır: Jerry, mahallede avlanan bir vampirdir. Doğruyu söylediğine kimseyi inandıramayan Charlie, Craig Gillespie’nin yönetmenliğini yaptığı bu komedi-korku klasiğinin yeni versiyonunda, canavardan kurtulmanın bir yolunu bulmak zorundadır.

Korku Gecesi

8. Vampirle Görüşme

Rönesans döneminde geçen bu vampir filminde Brad Pitt iyi, Tom Cruise kötü taraftaki vampiri canlandırıyor.

Ölümsüzlüğün bir ödülden çok lanet olduğu temasını işleyen bu film izlenmesi gereken filmlerin başında olmayı hak ediyor.

Filmin konusu
Korku edebiyatının önemli isimlerinden Anne Rice’ın romanından uyarlanan film, karizmatik vampir Lestat ve onun tarafından ısırılarak vampir olan soylu Louis’in maceralarını konu alıyor. Vampirliğe alışamayan Louis, açlığını gidermek için insan öldürememektedir. Bu durumu çözebilmek için Lestat, küçük bir kızı da vampir yapar.

Vampirle Görüşme

9. Nosferatu

Bram Stoker’ın “Dracula” romanının ilk sinema uyarlaması olan film 1922 yapımı. Haliye siyah-beyaz ve sessiz filmlerden.

Film, vampir filmlerinin en ürkütücü olanları arasında yer alıyor.

Filmin konusu
Thomas Hutter Almanya’nın Bremen’e bağlı Wisburg isimli küçük bir kasabasında karısı Ellen ile birlikte yaşamaktadır. Transilvanya’da yaşayan Kont Orlok’dan bir mektup gelir. Bazı sembollerle dolu bu mektubu Renfield isimli kişi Hutter için okur. Zengin bir kişi olan Kont Orlok ile emlak anlaşması yapmak için Hutter Transilvanya’ya gidecektir. Kont Orlok, Karpat Dağlarının eteklerinde yaşadığını ve şatosunun yerini mektupta belirtmiştir. Büyük bir heves içinde Kont Orlok ile emlak anlaşması yampak için giden Hutter karısı ile vedalaşıp hazırlanır. Almanya’dan Transilvanya’ya doğru yola çıkar. Ellen, Hutter’in Transilvanya’ya gitmek istemesini yine de pek hoş karşılamaz.

Nosferatu

10. Drakula

Eğer “Nosferatu” vampir filmlerinin büyük babasıysa “Drakula” vampir filmlerinin şaheseri olmaya adaydır.

Bram Stoker’ın romanından ünlü yönetmen Francis Ford Coppola tarafından uyarlanan Drakula, vampir filmleri arasında en unutulmaz klasiklerden biri olarak yer edinmiştir.

Drakula’yı oynayan Gary Oldman ve Van Helsing rolündeki Anthony Hopkins gibi dev isimleri kadrosunda barındıran yapım, 1993’de makyaj, kostüm ve ses efektleriyle Oscar almıştı.

Anthony Hopkins’in gelmiş geçmiş en iyi Van Helsing olduğunu düşünmemek elde değil.

Filmin konusu
Genç bir avukat olan Jonathan Harker, görevi gereği Doğu Avrupa’da küçük gizemli bir kasabaya gelir. Burada ölümsüz vampir Drakula tarafından kaçırılan Harker, onunla birlikte Londra’ya gitmek zorunda kalır. Drakula, Harker’ın nişanlısı Mina’nın fotoğrafını görerek etkilenmiş ve genç kızı ele geçirmek istemektedir. Önce Mina’nın yakın arkadaşı Lucy’i ele geçiren Drakula’ya karşı Lucy ve arkadaşları direnmeye çalışacaklardır.

Drakula

 

Kategoriler:   Sinema

Yorumlar