Power Plate Suadiye

Bahanem.net

Menu

Rahat bir nefes almak için burun estetiği

 Rahat bir nefes almak için burun estetiği

Mevcut burun tıkanıklığı problemleri, doğuştan gelen ya da herhangi bir travma sonucu oluşmuş şekil bozuklukları, burnun daha estetik bir görünüm kazanması gibi nedenlerle yapılan ameliyatlara burun estetiği denilmektedir. Bir diğer deyişle; rinoplasti.

Bu sebeplerle tercih edilen burun estetiği ameliyatlarında burun küçültülebildiği gibi büyültülebilir, girinti ve çıkıntılar düzeltilebilir, dudağa göre açısı değiştirilebilir. Burun estetiği ameliyatlarında en başarılı sonucu alabilmek için; ameliyat öncesi hastanın
yüz hatlarının ve sorunlarının doğru bir şekilde tespit edilmesi gerekiyor. Hastanın beklentilerini iyi öğrenmek, beklentiler ve ihtiyaçların birbiriyle örtüşmesini sağlamak da oldukça önemli. Hasta ve doktorun ameliyat öncesi detaylı bir görüşme yapması ise iyi sonuç alabilmenin ön koşulu. Kıkırdak, burun kemiği ve derisi de alınacak sonuç açısından önem arz ediyor.

  • Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun estetiği olmak isteyenlerin en çok merak ettiği şeylerden biri de bu ameliyatın nasıl yapıldığıdır. Ameliyat sırasında cerrah, gerekli gördüğü bir kesi ile kıkırdaklara ulaşır, sonucun nasıl olması isteniyorsa ona uygun olarak belli bir miktarda kemik eklenir ya da çıkarılır.

Deviasyon denilen kemik eğriliği ameliyatlarında ise sonuç hastanın kaliteli ve rahat bir nefes almasını sağlayacaktır.

Estetik burun ameliyatını üç bölüme ayırmak mümkün:

  • Burun üzerindeki kemerin alınarak ortaya çıkan açıklığın kapatılması için burun kemiklerinin orta bölüme getirilmesi
  • Burun ucu şekil bozukluklarının giderilmesi için kıkırdakların düzeltilmesi
  • Burun eğrilikleri ve kıvrımlarının düzeltilmesi

Burun Estetiğini Kimler Yaptırabilir?

Herhangi bir nedenle travmaya maruz kalan, nefes alma güçlüğü çeken ya da sadece estetik kaygılarla daha güzel bir görünüme sahip olmak isteyenler burun estetiği yaptırabilir. Fakat bu ameliyatı yaptırmak için 17 yaşını geçmiş olmak gerekiyor. Hastanın genel anestezi almasını engelleyici bir durum olmaması ve ruh sağlığının yerinde olması da önemli kriterler.

Ameliyat sonrası

Burun estetiği ameliyatları hastanın çok özel bir durumu yok ise yaklaşık
olarak 1-2 saat sürmektedir. Hasta burnunun üzerinde taşıdığı ve bir hafta süreyle kalacak olan bir alçı ile uyanır. İlk günlerde hafif kan sızıntıları olabilir ve bu normaldir. Bu bir haftalık alçılı dönemde hastayı kısıtlayıcı bir durum söz konusu değildir. Burun ve çevresinde oluşan ödem sebebiyle nefes alma güçlüğü çekilebilir. İyileşme sürecinde hastaya düşen en önemli görev; doktorunun uyarılarını yerine getirmesidir. Duş alındığında alçıyı ıslatmamak, 4 ay boyunca gözlük kullanılmaması, aşırı fiziksel ve yüz aktivitelerinden kaçınılması ve 8 ay boyunca rutin doktor kontrollerini aksatmaması. Bunlar yerine getirildiği sürece hasta normal hayatına devam edebilir. 1 hafta sonrasında hastanın alçısı alınacaktır. Ameliyat sonrasında gelişen teknoloji sayesinde aşırı morluk ve şişme daha az görülmekte ve 7 gün içerisinde kaybolmaktadır. Yine günümüz teknolojisi tampon yerine özel silikonlar kullanılmasına ve hastanın ağrı çekmemesine olanak tanımakta.

Kategoriler:   Güzellik, Kadın, Sağlık

Yorumlar