Power Plate Suadiye

Bahanem.net

Menu

Spor Yapmak İçin Gidilecek Yerler

Spor Yapmak İçin Gidilecek Yerler

Sıradışı Sporlar Yapabileceğiniz Şehirler

Bazıları için yaşam biçimi, bazıları içinse denemeden ölmemek esas. Yapan yapmayan herkesin en azından fotoğraflarına bakarak ya da videolarını izleyerek iç geçirdiği extreme sporlarda gün geçmiyor ki yeni trendler ortaya çıkmasın. Sporun ya da aktivitenin heyecan vericiliğinin yanı sıra bunları farklı mekanlarda denemek de en az o kadar heyecan verici tabii.

Sizin için en popüler extreme spor şehirlerini derledik.

Queenstown, Yeni Zelanda

Queenstown

Extreme sporlar denince birçok kişinin aklına gelen ilk örnek, bungee jumping’ dir. Bir köprü ya da binanın en üst katı gibi yüksek bir yerden aşağıya atlamak ve esnek bir halat ile yukarı çekilmek şeklinde icra edilen bu spor, genellikle adrenalinin doruk noktası olarak tanımlanır.

Queenstown, Yeni Zelanda’nın Güney Adası’nda bulunan güzel manzaraları ile ünlü bir şehir. Her bütçeye hitap eden bir yer olan Queenstown’da, sırt çantası ile dünyayı dolaşan gezginlerden lüks tüketim düşkünü ünlülere herkes için pek çok seçenek var. Bölge, aktivite-temelli turizm sevenlerin sıklıkla tercih ettiği bir yer. Gece hayatını merak edenler şehir merkezinde, lüks konaklama isteyenler Glenorchy Road bölgesinde, şarap tutkunları ise Gibbston Valley bölgesinde konaklayabilirler.

Queenstown’da Bungee Jumping sporu, Kawarau Köprüsü üzerine kurulmuş olan AJ Hackett Bungy adlı kuruluş tarafından yaptırılıyor. Bunun dışında aynı bölgede balıkçılık, trekking ve paraşüt sporları ile de ilgilenebilirsiniz.

Türkiye’den Queenstown’a uçak seferleri Türk Hava Yolları, Air New Zealand, Qantas, British Airways ve Jetstar tarafından düzenleniyor. Tamamı aktarmalı olan bu uçuşlar aktarma koşullarına göre 28 saat ile 36 saat arasında zaman alabiliyor.

Muğla, Türkiye

yamaç-paraşütü

Muğla’nın tatil cenneti bölgesi Fethiye Babadağ’da yamaç paraşütü 80’lerin sonlarında keşfedildi ve o günden beri doğa sporları tutkunlarının ilgisini çekiyor. Bu konuda dünyaca da ünlü olan bu lokasyon, deniz kıyısından 7 kilometre içeride ve Fethiye merkezden 20 kilometre uzaklıktadır. üç farklı yamaç paraşütü pisti bulunuyor.

Bu sayede, hem bu spora ilgi duyup şimdiye kadar hiç yapmamış olanlar için, hem de usta yamaç paraşütçüleri için Babadağ uygun bir destinasyon. Aynı zamanda Ölüdeniz’in unutulmaz atmosferi ve genel olarak Fethiye’nin en popüler tatil mekanlarından biri oluşu, Babadağ Tepesi’ni merkez alan tatil planınızın dolu dolu geçmesini sağlayacaktır.

Ölüdeniz’e Fethiye’nin merkezinden yeni yapılmış olan yolu kullanarak ister kendi aracınızla isterseniz de sürekli olarak ring sefer yapan dolmuşlar ile ulaşabilirsiniz.

Leon, Nikaragua

volcano-surfing

Yaklaşık 700-800 metre yükseklikte ki dağdan sörf tahtası ile saatte 80-100 km. kadar hızla aşağıya kaymak en çılgın sporlar arasında kabul ediliyor. Sörfçüler, koruyucu bir atlama giysisi giyiyorlar, dizlik ve baret takıyorlar ve kontrplaktan özel olarak yapılmış sörflerin üzerinde kendilerini eğlencenin ve heyecanın kollarına bırakıyorlar.

Nikaragua’nın Leon şehrinde bulunan yanardağ bölgesinde küllerin üstünde yapılan bu sörfü adrenalini yüksek bir spor ve yaklaşık 10 bin kişi bu sporu yapıyor.

Hawaii, Amerika Birleşik Devletleri

Hawaii-Waikiki-beach

Amerika Birleşik Devletleri’nin tatil bölgesi Hawaii Adaları’nın başkenti olan Honolulu’da bulunan Waikiki bölgesi, geniş bir koy halinde uzanan plajı ve arkasındaki çok katlı gökdelenleri ile birçok fotoğrafta karşımıza çıkan, bildiğimiz bir yer.

Günümüzde Hawaii’nin kalbinin attığı Waikiki bölgesi, hem yeni başlayan sörf meraklıları hem de usta sörfçüler için ideal bir alan sunuyor. Sahile yakın olan kısımlarda alçak ve geniş dalgalar bulunurken, biraz açıldığınız durumda ise ustalara hitap eden büyük ve güçlü dalgalar ile karşılaşabilirsiniz.

Plajdaki gün batımı, Kapiolani Park adlı büyük parkı ve Waikiki Shell adlı amfitiyatrosu ile, Waikiki’de sörf ile geçen bir günün akşamı için de çok farklı aktiviteler bulabilirsiniz. Ayrıca yakın plajlardan olan Kahanamoku Beach de, sörf yapmak için ideal bir lokasyon.

Dubai

skydiving

Skydiving, Türkçesiyle “hava dalışı” veya “gökyüzü dalışı”, uçakla belirli bir yüksekliğe kadar çıkarak, sonra eğitmen eşliğinde uçaktan atlamak olarak özetlenebilir.

Uçaktan atladığınızda, bir dakika kadar free fall denilen serbest düşme başlıyor; zaten skydive’ın olayı da bu serbest düşüş. Hayatınızın en unutulmaz bir dakikası olacak süre boyunca, saatte 210 km gibi çılgın bir hızla yere düşeceksiniz.

Dubai’de sadece Skydiving yok bunun haricinde Hiking, Çöl Safari ve Quad Bike gibi extreme sporlara da katılabilirsiniz.

Dorset, İngiltere

zorb

Extreme sporlar dünyasına yeni giriş yapanlar için oldukça ilgi çekici ve eğlenceli bir alternatif olan zorbing, bir tepeden aşağı yuvarlanan ya da su üzerinde yüzmekte olan bir şişme topun içerisinde bulunan kişinin bu topa yön vermeye çalışması ile yapılan bir spor. Zorb adı verilen şeffaf plastik op, iç içe iki top halinde bir üzenekten oluşuyor. Böylece, dışarıdaki top ile içerideki top arasındaki hava boşluğu darbeyi azalttığı için ne kadar hızlı yuvarlansanız da, incinme olasılığınız çok düşük oluyor. Ayrıca top içerisinde bulunan delikler sayesinde rahatlıkla nefes alabiliyorsunuz ve top içerisinde bulunan tutunma yerlerinden yararlanarak daha iyi bir denge sağlayabiliyorsunuz.

Dorset, İngiltere’nin güneybatı kıyısında bulunan bir bölge. Bölge içerisinde birçok farklı turistik destinasyon bulunuyor. Zorbing sporu haricinde, Shaftesbury adlı tarihi kasabayı, Corfe Castle adlı tarihi kale yıkıntılarını ya da Dünya Mirası listesine alınmış olan Jurassic Coast adlı sahili gezebilirsiniz. Ayrıca, bölgenin kendine özgü elmalı pastası, kremalı çayları ve “Blue Vinney Cheese” adlı peyniri, tatmanızı önerdiğimiz lezzetler arasında yer alıyor. Eğer egzotik tatlara meraklıysanız, Bournemouth, Poole ve Weymouth kasabaları size iyi seçenekler sunacaktır.

Ogawayama, Japonya

dunyanin-en-populer-extreme-spor-yerleri-designcoholic-5

Kategoriler:   Eğlence, İlginç, Seyahat, Spor, Yaşam

Yorumlar