Power Plate Suadiye

Bahanem.net

Menu

Türk Edebiyatı’nın Usta Kalemi Yaşama Veda Etti

image

Kürt kökenli, Türk yazar,senarist ve öykü yazarı Yaşar Kemal, Türk edebiyatının en önde gelen yazarlarından biridir. İlk öykü kitabı Sarı Sıcak’ta da yer alan Bebek öyküsü ile ilk romanı İnce Memed, Cumhuriyet’te tefrika edildi. İnce Memed, yaklaşık kırk dile çevrilerek yayımlandı. Kitaplarının yurt dışındaki baskısı yüz kırktan fazladır.

Yaşar Kemal pek çok yapıtında Anadolu’nun efsane ve masallarından yararlanmıştır. PEN Yazarlar Derneği üyesiydi. Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilen ilk Türk yazardır.

28 Şubat 2015 tarihinde organ yetmezliği sebebiyle yoğun bakımda olduğu hastanede vefat etti. Cenazesi 2 Mart 2015 tarihinde düzenlenen törenin ardından Zincirlikuyu Mezarlığına defnedildi.

Yaşar Kemal’in hayatını kaybetmesinin ardından konuşan doktoru, Prof. Dr. Mehmet Akif Karan, “Günlük olarak basınla paylaştığımız bilgiler vardı. Her gün bilgi veriyorduk. Organ yetmezliği vardı. Üzerine eklenen bozucu faktörlerin etkisiyle kalp, akciğer ve diğer organların etkilenmesiyle ortaya çıkan bir durum. Yapay solunum desteği veriliyordu. Yarım saat önce kendisini kaybettik.” şeklinde açıklama yaptı.

Türk Edebiyatı’nın Usta Kalemine Allah’tan rahmet, sevenlerine ve hayranlarına sabır diliyoruz.

 

Kadir Yılmaz

Bahanem.net|Edebiyat ve Sanat

 

Kategoriler:   Ana Sayfa, Edebiyat, Tarih

Yorumlar